Gdzie kupić „Klucz do DNA”
Lista księgarni, gdzie można kupić „Klucz do DNA”.
Czytaj dalejWybierz Strona
Jak podwójna helisa DNA buduje białka? Na to pytanie – nie mając jeszcze dowodów naukowych, a jedynie intuicję – odpowiedział jeden z twórców pojęcia helisa Francis Crick. Podejrzewając, że informacja DNA zostaje zamieniana na konkretne białka za pomocą interpratorów – cząstek adaptorowych. W dwa lata później okazało się, że miał rację.
Czytaj dalejO zależności liczby intronów od stopnia złożoności organizmów pisałem już wcześniej. Ogólna tendencja jest taka, że im organizm znajduje się na wyższej gałęzi ewolucji – tym proporcja intronów wzrasta. A fakt, że genom roślin i ssaków, rozdzielony półtora miliarda latami ewolucji, w znaczącym stopniu zachował położenie intronów w genach, świadczy o tym, że nie są to przypadkowo ułożone sekwencje nukleotydów.
Czytaj dalejCzy warto przeglądać coś, co nie buduje organizmów? Niech, w tej chwili, najkrótszą odpowiedzią będą badania Larry Younga oraz Elizabeth Hammock z Emory University, nad aktywnością hormonu wazopresyny, regulującej pracę naszego mózgu. Na działanie tego hormony ma wpływ jeden z rodzajów sekwencji śmieciowego DNA – mikrosatelitarnego DNA.
Czytaj dalejJeszcze większe opory, niż przy uznaniu śmieciowego DNA, napotkamy w odniesieniu do czynników środowiskowych wpływających na ekspresję genów. To niemożliwe, aby coś, czego nie ma w genomie, było dziedziczone – można usłyszeć w odniesieniu do czynników epigenetycznych.
Czytaj dalej