Tadeusz Meszko w swojej kolejnej powieści nawiązuje do popularnych w ostatnich latach utworów, których akcja osadzona jest w bliskiej przyszłości, a jej treść związana jest z genetycznymi modyfikacji ludzkiego genomu, przede wszystkim w kontekście powstawania żołnierza doskonałego. Można wskazać takie książki jak seria Michała Cholewy „Gambit” czy wybitna i nagrodzona m.in. nagrodą Hugo trzytomowa powieść Lindy Nagaty „Czerwień”.

Oczywiście, Autor nie powiela wzorców wskazanych powyżej powieści, lecz realizuje samodzielny pomysł, łączący różne plany (ekonomiczny, polityczny, etyczny), na których rozgrywa się zwarta i przejrzyście opisana sensacyjna fabuła, stanowiąca oś utworu. Oto w ramach programu wspierania amerykańskich weteranów wojennych, zostaje im zaproponowane odpłatne branie udziału w badaniach ludzkiego genomu.

[…]

W sensacyjną akcję osadzoną w Stanach Zjednoczonych są wplecione z jednej strony wątki polskie (m.in. archeolożka ma polskie korzenie; pojawia się również postać taksówkarza pracującego dla całej czwórki bohaterów), z drugiej zaś Autor pokusił się o pokazanie szerokiego obrazu Stanów (bohaterowie trafiają między innymi do wioski menonitów).

Całość jest zwartą opowieścią, która ma dużą szansę na sukces wydawniczy, ponieważ po pierwsze, jest powieścią o silnym wątku sensacyjnym, co jest dziś popularne; po wtóre, jak zauważyłem na wstępie, nawiązuje do popularnej dziś i chętnie czytanej tematyki; po trzecie wreszcie, osoba Autora nie jest zupełnie nieznana czytelniczej publiczności interesującej się literaturą fantastyczną.

 

Recenzja wydawnicza dra Mirosława Gołuńskiego
(Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy).